Cea mai mare tragedie din istoria Bucureștiului

Marți, 4 Aprilie 1944, orele 13:45. În câteva minute, aviația americană a săvârșit un adevărat masacru asupra civililor români: aproximativ 3.000 de morți, 2.500 de răniți și alte mii de vieți distruse, fără nici o justificare militară. Foarte mulți dintre cei care-au murit au sfârșit într-o groapă comună, iar azi nu au nici cruce și nici lumânare la căpătâi. Anii au trecut, iar uitarea s-a așternut atât peste ei, cât și peste această nenorocire ce s-a abătut asupra Neamului nostru. Ca urmași ai celor trecuți la cele veșnice avem datoria creștinească să-i readucem în memoria noastră și să le spunem că nu i-am uitat!

Dumnezeu să-i odihnească în pace!

Articole

Comunicat de presă: Comemorarea victimelor civile ale bombardamentelor anglo-americane declanșate în ziua de 4 Aprilie 1944

4 Aprilie 1944

Ziua de 4 Aprilie rămâne una de profundă suferință pentru Capitală: în 1944, bombardamentele anglo-americane s-au abătut asupra orașului, provocând, numai în prima zi, peste 6.000 de victime (cifrele oficiale consemnează aproximativ 3.000 de morți și tot atâția răniți) și transformând ireversibil înfățișarea urbei. În ciuda absenței oricărei ceremonii oficiale sau a unui loc de memorie dedicat acestei tragedii, Asociația 4 Aprilie a organizat, ca de fiecare dată în ultimii ani, o comemorare reparatorie în memoria victimelor atacurilor aeriene.

Continuă să citești…

Discursul Președintelui Asociației 4 Aprilie rostit la comemorarea a 82 de ani de la bombardamentul Bucureștiului din 4 Aprilie 1944

4 Aprilie 1944

În această zi ne-am adus aminte de cumplita tragedie prin care a trecut Bucureștiul la 4 aprilie 1944.

Am constatat, cu tristețe, că suntem din ce în ce mai puțini. Pe măsură ce anii au trecut, am rămas doar o mână de oameni care mai evocăm drama prin care a trecut Capitala în urmă cu 82 de ani, când, numai în prima zi, și-au pierdut viața peste 3.000 de oameni.

Continuă să citești…